Šarišskú mariášovú ligu vyhral opäť Košičan, históriu udržal Peťo Dudáš
Prešovčania nevedia susedov zastaviť, posledných 5 ročníkov ŠML malo víťaza stále z Košíc. Aj tohto roku. Minuloročný titul obhájil Jaro Fortuna. Na striebornej priečke v ŠML 2018 sa umiestnil Ján Horváth a až na bronzovej pozícii domáci hráč Milan Malíček. V súťaži trojčlenných družstiev zvíťazili FaF v zložení: Jaro a Katka Fortunová s Jožom Sviatkom. Najlepším na Šariši 2018 srdečná gratulácia
!

Pripravujeme slávnostné sviatočné vyhodnotenie súťaží 2018

 

16.12. končí II. ročník súťaže o MAJSTRA KOŠÍC V MARIÁŠI. Na sviatočnom VIANOČNOM TURNAJI 29.12.2018 sa uskutoční aj slávnostne vyhlásenie najlepších hráčov v Košiciach vo volenom mariáši do sto a najlepších hráčov v Košickom lízanom mariáši za rok 2018.
SMZ prispieva na vyhodnotenie pohármi a diplomami podľa umiestnenia, adresovanými na meno. V priebehu III. ročníka KML 100 víťaz dostane aj kvalitné tričko s logom súťaže - KLM 100. Finančné ceny pre najlepších odovzdá organizátor - KMK 100. Samozrejme pre najlepších na sviatočnom turnaji sú pripravené aj ceny a poháre od spoločnosti STOPING, s.r.o.
Na slávnostnú udalosť 2018 Vás čo najsrdečnejšie pozývame a tešíme sa na Vašu účasť. Vstupné 5 €.

Košický pohár Ľudovíta Matyáša bude v nedeľu 11. novembra 2018. Tradiční orgánizátori memoriálov sa nevymenili, pozri galériu.

O zasadnutie mimoriadneho výboru SMZ požiadal sám Tibor Matyáš, ktorý rozhodol, aby sa memoriál jeho otca nehral v Geči, ale v rodnom meste Košice. Riadiaci výbor SMZ súhlasil a v spolupráci s KMK 100 rozhodol, že sa s memoriálom odohrá aj úzko spätý XXI. ročník tradičného Košického pohára 2018, na ktorý by sa bolo tohto roku zabudlo. Aby historická tradícia neostala narušená. Ak sme organizačne zabezpečovali všetky predchádzajúce ročníky, zorganizujeme na patričnej úrovni aj nasledujúci.

Na 21. Košický pohár Vás pozývajú aj poháre s hodnotou 80 €

O pohár starostu Geče 2015 - 2018

SMZ po dohode so starostom obce Geča MVDr. Patrikom Rusňákom navrhol a spustil počas jeho funkčného obdobia súťaž O POHÁR STAROSTU GEČE 2015 - 2018.

SMZ nemohol tušiť, že po troch úspešných rokoch organizácie nebude môcť súťaž dokončiť. Vraj sa dohrala nedávno v Geči pod záštitou novej, zvláštnej neregistrovanej mariášovej skupiny. Frakcia v roku 2018 totiž rozhodla, že nechce ďalej hrať podľa predpisov a pod hlavičkou SMZ, ale podľa predpisov SEM. Kvôli zjavnému porušeniu stanov združenia nemohol štatutár na nové podmienky pristúpiť. Na fotografii, ktorú nám zaslal Ing. Viktor Stopko je víťaz pohára Miroslav Dobranský so starostom obce.

Viete o tom, že sa už hral jubilejný 20. KOŠICKÝ MAJÁLES?

Sú už samozvanci zaregistrovaní, ošetrili čierne podnikanie?

Rozhodli sme sa ihneď slobodne a definitívne, lebo sme zistili, že s novodobými činovníkmi ("čavargošmi") sa čestný a spravodlivejší mariáš SMZ rozvíjať nedá. Neplačte a nesťažujte sa teraz! Škoda, že na začiatku roka vzniknutej situácii nezabránili samotní hráči a nechali sa hrubo oklamať. Organizovaný mariáš utrpí.

 

 Hlavný vinník sa chce dnes zbaviť viny, preto Vás kŕmi obludnými nezmyslami. Je to jeden z tých, koho cieľom bolo zbaviť sa osôb, ktoré všetko okolo turnajov nad rámec zabezpečovali a značnou mierou ovplyvnil zmenu hlavnej, nádhernej súťaže SMZ na druhú podvodnícku ligu, akou SEM bezpochyby je. Dosiahli čo chceli, no ešte ani poriadne zábavu pre hráčov nezačali organizovať a už je tu krik, plač, vyhrážky. "Všetko vraj na budúci rok skončí, na vine sú ONI, lebo rozbili mariáš," vykrikuje obecenstvu.

 

Kto má tejto ich komédii dnes rozumieť? Miesto toho, aby vyhrnuli rukávy a pustili sa do poctivej roboty, hľadajú výhovorky. Pritom im nikto nekládol prekážky, okrem upozornenia, že zmena nie je možná, nie je v súlade s našimi stanovami, lebo sa hrubo porušia ciele a záujmy SMZ. S niektorými novodobými mariášovými revolucionármi sa od momentu prejavenia zmeny prezident kvôli nesúhlasu s prijatou hlúposťou ešte ani nestretol. Neuvedomujú si, ale zrušili rozvoj a budúcnosť čestného súťažného voleného mariášu, zrušili hráčom najlepšie podmienky, aké kedy v mariáši mali a len lepšie mohli mať.

 

Dnes zisťujú, že nemajú vôbec, ale vôbec nič, ocitli sa na holej zemi. Ak by chceli pokračovať v nastolenom trende museli by začať od piky a to založením združenia, prijatím stanov a predpisov, zákonným ošetrením daňových, finančných, sponzorských, registračných záležitosti i licencovaným softvérom a inými povinnosťami. Ináč bude ich činnosť iba šmejďáctvom číslo 2. Nech sa „čavargoši“ nehnevajú, ale nemajú nato. Samozvaný výbor si myslel, že bude stačiť iba tomu veliť. Oslovil veľmi jednoduchého obsluhovateľa PC a myslel si, že všetko pôjde ďalej samo, že to niekto za nich urobí alebo ukradnú už urobené. Mali veľký zálusk, no mali smolu, prišiel 1. apríl.

 

Chvalabohu, že porušovatelia stanov OZ, sľubov, vyhrážajúc sa likvidátorom i fyzickými útokmi sami OZ SMZ opustili. Čestné, transparentné združenie a spravodlivá súťaž im nevoňali. Radšej budú hrať načierno a využívať možnosti na podvody. Natrénovali, aby si vedeli pomáhať rôznymi spôsobmi, napr. vykonštruovanými remízami, ako posadiť tretieho na fúrik, ako treba ťažiť z nepovoleného prezrádzania rozloženia kariet rozmýšľaním, ako využiť prehry v hrách po gongu atď...Tak še baví!

 

Dnes už im netreba férové podmienky: rovnaký počet volieb tromfu, špeciálny systém (najlepší hráči v turnaji sa stretli až vo finále), nevadia im už ani dvaja alebo traja pri stole z rovnakého družstva. Zdraželo, hráčom treba na hru viac peňazí, žraloci vyhrajú viac, slabší viac prehrajú a nemôžu sa už v hre ani beztrestne opýtať čo je tromf atď.

Zradcovia oklamali všetkých, obetovali všetko, aby aj doma hrali podľa drbnutých pravidiel SEM. Napriek tomu, že budú porušovať zákon o organizovaní verejných podujatí. Kto teraz pritúli čiernych pasažierov?

Nezavádzaj, nikto od Vás už nič nežiada ani nechce, iba 15 ročná éra zadarmo pre niekoho skončila! Môžeš byť iba rád, že sa predostrela férová ponuka, podmienky, za ktorých je možné všetky výsledky, kompletný servis ktorejkoľvek ligy na stránke extramarias.sk umiestňovať a to oveľa kvalitnejšie, rýchlejšie a lacnejšie ako pod Vihorlatským štítom. SMZ nie je vôbec závislý, aby ste ponuku prijali.
Strážte si spomienky, tie Vám ostali. The end, everyone by merit!

Neuveriteľné, ako primitívne Vás podvodníci ohlupujú a beztrestne pokračujú

Môžete ich chytiť pri klamstve za ruku, môžete im dokázať, že technicky nie je možné, aby sa to stalo, oni majú stále svoju pravdu. ICH PRAVDA VÍŤAZÍ! Primitívne výhovorky, ktorými Vás kŕmia najväčší mariášoví podvodníci začínajú byť neúnosné a pre nás veľmi smiešne. Tolerujú ich nielen najväčší diletanti, ale hlavne slepí posluhovači celému systému.

Čím Vás ohlupujú?

·         Že po zoradení výsledkov sa môže hociktorý hráč ľubovoľne, mimo poradia dostať k inému stolu. Neskutočné, neobhájiteľné, vyhovárať sa na počítačový program! Vylúčené, aby obsluha PC mohla bez zásahu správne nahodené výsledky chybne zoradiť! Expertný podvodník zo Sniny vie veľmi dobre, ako všetkých oklamal, ako pridržal pri manipulátoroch a dokázal potopiť aj východných kamarátov. Len ani on nevie oklamať počítač, lebo sa mu na podvody v PC už niekoľko krát prišlo. Klikni na nadpis.

·         Že podvod sa nestal, lebo svedok nebol dôveryhodný. Na vlastné oči videl víťazstvo jedného z trojice Trenčanov. Pritom podvodnícku remízu sme dopredu predpokladali – avizovali, zdokumentovali a nahlásili na DK SZMK. Tušili sme, že Trenčania pri stole oklamú všetkých. Preto sme si na nich pri podvodníckej činnosti posvietili, remízu nedosiahli, ale surovo napísali. Svedok tesne po skončení kola hlási, že sme sa mýlili, že remíza pri 30. stole nebola, lebo vyhral Mitana a mal viac ako 12 eur. Vo vyvesených výsledkoch sa remíza zázračne objavila! Disciplinárka zázračne skutok neodsúdila.

·         Že podvodnícke manipulácie Gatyáša, ku ktorým sa priznal, boli premlčané, hoci pri podvodných previneniach neexistuje premlčacia doba (DP SZMK článok 9/4). Podvodom získal Trenčan Gatyáš I. VT miesto Augustína Fedora z B. Bystrice, ktorého vytlačil na 21. miesto – do II. VT.

Neuveriteľné, ako si vedia panovníci pomáhať. Predpisy vtedy ignorujú.

Najznámejší, dosiaľ nepotrestaní podvodníci pri úpravách mariášových súťažných lístkov prešli na rafinovanejší spôsob klamstiev. To už vie odhaliť iba špecialista.

 

„Máme profesionálny servis na spracovanie výsledkov“ chválil sa nie tak dávno v Košiciach zväzový prezident. Profesionálny však ešte neznamená, že všetko je v poriadku, pán prezident. Budeš prekvapený, len znovu budeš mlčať a spojencom to určite prepáčiš! Na vine bude zase niekto iný. Pritom sám prezident Trenčianskeho klubu tvrdí, citujem: „Akýkoľvek úmyselný náznak klamstva alebo podvodu  je zastavená činnosť až na jeden rok.“

 

V Šali sa Trenčanom nedarilo. Po 3. kolách mali len dvoch 13 bodových (Žilina mala dvoch 15 b a šiestich 13 b). Museli niečo vymyslieť. Niekto nariadil profesionálom pri počítači úpravu nasadenia. Ináč by si to nedovolili. Podľahli, hoci si to doteraz dosť dobre strážili. Po zoradení výsledkov 3. kola bolo času dosť (obed), aby sa zistilo, že v 4. kole sa majú stretnúť pri jednom stole dvaja Trenčania s 9 bodmi. Bola by to nevýhoda, jeden z nich by vypadol, remízu už dnes ťažko môžu urobiť a v tomto prípade by mohla pochovať oboch. Aby mali šancu postúpiť obaja, bola tu iná možnosť, posadiť jedného z nich úmyselne k inému stolu.

Surovým zásahom do počítača bol jeden z nich na chvíľu presunutý o 4 miesta v tabuľke vyššie, k inému stolu. Ináč k tomu nemohlo dôjsť, lebo nahrané sumy pri zoraďovaní stolov č. 61 a č. 62 s rovnakými bodmi boli rozdielne. Vyšlo to, obaja v 4. kole vyhrali. Pomohlo im to až k postupu do finále. Obaja hráči získali v turnaji po 22 bodov a v klubovej súťaži dôležité body pre Trenčanov. Trenčín drží 1. miesto, vie v tom najlepšie chodiť, ostatní sú ozaj ešte amatéri. Boj o titul Majstrov 2018 bude v ostávajúcich 4 turnajoch na ostrie noža, treba si ho zaistiť čím skôr. Za každú cenu. Ale keby..., tak už aj odobranie turnaja za výsmech všetkým by bol slabý trest.

 

Keď Trenčania vyradili z ligy podvodnými známkami Humenné a zničili tento klub bol Dušan Mitana predsedom revíznej komisie. Na margo vtedy vzniknutej situácie povedal: " Ako si to mohol dovoliť, prečo si známky nezmanipuloval, aby Humenné nevypadlo, nikto by to nebol zistil a bol by pokoj!" Karavána ide ďalej. Z každého sa dnes smeje, všetky klamstvá mu (im) prechádzajú. Preto si dovoľujú čoraz viac. Kto ich zastaví?

Podfukárom už ani groš, tiež budete mať krásne zážitky!

Ozaj tomu niekto uverí? Dokedy sa dáte vodiť za nos???

 „Akýkoľvek úmyselný náznak klamstva alebo podvodu  je zastavená činnosť až na jeden rok.“
Pozri šot : Správy z Raja 25.1.2018 v časovom úseku od 10:20 do 12:40 min.

http://tvraj.sk/page/9/spravy-z-raja

https://www.youtube.com/watch?time_continue=758&v=M28r2_rrxSQ

Východná hubárska liga 2018 - jesenná časť

Schôdza výboru SMZ 23. júl 2018, každému podľa jeho zásluh.

Východná hubárska liga 2018 - jarná časť

5. júla opäť zasadal výbor SMZ. Nie zradcom a zlodejom!

Spomienka na turnaj v Porube pod Vihorlatom 2017

Zhodnotenie 13-tich spomienkových ročníkov na 1. Majstra SR

1. zasadnutie RV SMZ v novom funkčnom období

SLOVENSKÝ MARIÁŠOVÝ ZVÄZ podporí v rokoch 2018 - 2022 všetky súťaže vo volenom mariáši do sto.

KDE SA STRATILO VIAC AKO MILIÓN KORÚN (40 000 €)?

Do pokladne SZMK za prezidentovania Antona Konečného, len za posledné tri roky, od r. 2015 prišlo: 45.000 € z odvodov z turnajov, 12.500 € z asignovanej dane, 2.400 € z členských poplatkov klubov, plus ďalšie peniaze za prestupy hráčov, za predaj ročeniek a v r. 2015 aj zisk na predaji kariet (50%). Celkom okolo 61.000 €. 

Výdavky SZMK od roku 2015: 12.100  € na výhrach, 6.600 € za nákup kariet a 2.300 € pre rozhodcov v SEM. Spolu mal SZMK na povinných výdavkoch 21.000 €. Kde sa nachádza rozdiel 40.000 €?

Vychádza, že na riadenie najkrajšieho, pokrokovejšieho mariášu potrebuje Predstavenstvo SZMK mesačne skoro 1.000 €. Krása nie je zadarmo, musíte ju tolerovať, lebo Vám hrozí trest za hrubé poškodenie záujmov postranného šéfa SZMK, začo by ste sa dostali na listinu nežiaducich zákazníkov a niektorým by zakázali aj populárne remízky. Bola by škoda, aby Slováci z trendu vybočili. Dlho sa už falošná bankovka tvári ako pravá!

Pri podvodných previneniach neexistuje premlčacia doba. "Jeden človek môže byť podvodník. Dvaja môžu byť spiklenci. Traja, to je počet, ktorému verím. Klub, to mi už rozum neberie."

Podnet na začatie disciplinárneho konania môže podať aj jednotlivec.

Disciplinárne orgány sú povinné dbať najmä na to, aby uložené tresty plnili aj výchovnú i preventívnu úlohu.

Poľahčujúcou okolnosťou je najmä to, že previnilci prejavia úprimnú ľútosť a účinne pomáhajú pri objasňovaní svojho previnenia.

Priťažujúcou okolnosťou je najmä to, že previnilec navádzal k previneniu inú osobu, dopustil sa viacerých previnení a svojim konaním ovplyvnil regulárnosť súťaže alebo turnaja.

Mariášový klub, ktorého je previnilec členom, môže na DK zaslať svoje stanovisko k previneniu. Ak to vyžaduje povaha previnenia, prizve DK na pojednávanie zodpovedných funkcionárov klubu.

Na Veľkej cene Bratislavy sa podvádzalo, upozornenie išlo všetkým prezidentom MK. Nemenovaný hráč bol o 17:34 upozornený, aby sledoval ako dopadne čisto Trenčiansky stôl č. 30. O 17:45 oznámil, napísal na sieť: remíza tam nebola, vyhral 2. hráč, po skončení kola mal na stole viac ako 12 €. 18:06 boli zverejnené výsledky a pri Trenčianskom stole, tak ako mnoho krát v minulosti sa zjavila remíza. Disciplinárna komisia SZMK by mala falšovateľov súťažných lístkov tvrdo potrestať! Falšovatelia veľmi často získavajú neoprávnený prospech na úkor všetkých hráčov, ktorí súťažia čestne. 

Čachre, machre sú súčasťou systému SZMK, šudiari si mädlia ruky. Slováci nekonečne milujú svojich zlodejov a podvodníkov.

Naštartovalo nás upozornenie po Majstrovstvách sveta v mariáši 2015: Všechny krásné zážitky z MS zastiňuje fakt, že většina slovenských hráčů hraje nečestně a proti základným principům etiky a dokonce i v rozporu s Vašimi vlastními pravidly. Jedná se o „namlčování“. Hráči si „namlčují“ obsah svých karet.

Pravidla SZMK jasně říkají v bodě D/2 klasický "renonce", písmeno d

D. Ustanovenia o porušeniach pravidiel - 2. klasický „renonce“ :

d) zjavné ovplyvňovanie priebehu hry slovne alebo rôznym naznačovaním

Toto základní pravidlo, které má být absolutně samozřejmě dodržováno každým hráčem mariáše je slovenskými hráči porušováno prakticky v každé hře. Jde o chování nečestné, neetické a dovolím si ho nazvat i podvodným.

HLAVNÉ DÔVODY, PREČO HRAŤ SÚŤAŽNÝ MARIÁŠ DO STO 

ODPADNE ROZMÝŠĽANIE („DUMANIE“) - porušovanie základného mariášového pravidla: PREZRADENIE KARIET SPOLUHRÁČOVI (aj voliacemu), za ktoré by mal byť postih (klasický „renonce“ po 50 centov), ktorý sa stále toleruje a netrestá.

„DUMANIE“ prezrádza, kde sú ČERVENÉ karty a tým je od začiatku hra neregulárna. Po rozmýšľaní je všetko jasné: či má farbu 2. obranca prekaziť a má brať talón na „malého“ („durcha“) alebo sa prispôsobiť  hre, keď vie, že 1. obranca sa nebojí červenej. Prezrádzanie zloženia kariet je veľmi škaredý, nespravodlivý prvok v  mariáši v rozpore s pravidlami.

Hráč sa nebude musieť po rozmýšľaní obetovať a hrať nezmyselný väčšinou „flekovaný malý“, aby poškodil voliaceho a zachránil spoluhráča, pričom si neuvedomuje, že ak berie na malého, tak mu finančne odskočia obidvaja protihráči.

„DUMANIE“ STRATÍ ZMYSEL, žiadnemu hráčovi sa neoplatí, lebo maximálna hra bude 100 červených s hodnotou 40 centov - „flekovaný malý“ má hodnotu 50 centov. Pri „dumaní“ sa naopak 1. obranca poškodí, lebo prezradí, že nemá červené, čo využijú ostatní hráči pri stole.

Hráči budú na súťažný mariáš potrebovať oveľa menšiu finančnú hotovosť ! Na stôl v súťaži nebude treba 10 €, ale iba 5 € v každom kole.

Jediná šťastná, náhodná partia (120-150 červených) nerozhodne o výsledku kola, turnaja atď.

Ubudnú nezmyselné hry „malý“, lebo utekať z farby nebude mať zmysel. Bude sa hrať viac partii, nebudú sa zhadzovať karty. Malý získa na kvalite, „flekovať“ sa bude opatrnejšie, iba podľa kariet.

Odpadne veľa hádok, kvôli nekorektnej hre, kvôli „nekorektným flekom“, kvôli napádaniu „Prečo si nezobral“, keď som Ti dlho rozmýšľal alebo „Prečo si nerozmýšľal“, bol by som zobral.

Odpadne nervozita a strach z vysokých prehier.

Vráti sa pôžitok z hrania mariášu všetkým (veľa hráčov na mariáš nad sto nechodilo práve z vyššie uvedených dôvodov), súťažný mariáš naberie novú, oveľa spravodlivejšiu dimenziu, veď mariáš je len hra a zábava.

Súťažný mariáš bude určite spravodlivejší, kombinačné mariášové umenie dostane zelenú!

HLAVNÉ DÔVODY, PREČO NESÚŤAŽIŤ NAD STO – POD STO

Posadíme naspäť dvoch (troch) hráčov z rovnakého družstva (klubu) ku jednému stolu.

Pri hraní na čas vzniknú nerovnaké podmienky - rozdielny počet voľby tromfu hráčov medzi jednotlivými stolmi. Špekulanti využívajú hrací čas vo svoj prospech, chovajú sa presne podľa potreby.

Vrátime rozmýšľanie: „Zjavné ovplyvňovanie priebehu hry slovne alebo rôznym naznačovaním“ čo je „renonce“ po 50 centov. Rozmýšľanie na červenú je najzjavnejším ovplyvnením priebehu hry. Ak to bude akože beztrestné vzniká protiprávny stav. „Tak še hraje“ neobstojí. Ak to niekto uplatní zhoríme ako fakľa.

Vrátime zmenu poradia po gongu, kde hry sú rozhodované podľa výsledku, ak vyhrá obrana je to v poriadku, ak vyhrá aktér hoci aj chybou „neflekujúceho“-uplatňujúceho hráča môže byť na návrh zrušená. Hra ostane v platnosti, ak zmenu neuplatní „neflekujúci“ hráč, čiže môže prísť k dvojakému rozhodnutiu, kde vzniká možnosť špekulácie. Dám alebo nedám návrh na zrušenie „fleku“, aby som nepoškodil klubového, priateľa atď.

Zavedieme rušenie „flekov“ pri nahraní 120, ak poškodený zrušenie uplatní, ak ten zrušenie „fleku“ neuplatní, tak sa hra vyplatí vo „flekovanej“ výške. To znamená, že za tú istú partiu môže byť znovu dvojaká platba.

Zavedieme najnovší nezmysel, trest za prezradenie farby tromfu spoluhráčovi.

Zavedieme tvrdý trest za vypadnutie karty hráča v obrane (po 50 centov). Aktér nemusí hru dohrávať

SMZ nemôže realizovať turnaj podľa pravidiel a systému SEM!

STANOVY SMZ 5.3.

Člen SMZ je povinný dodržiavať a uplatňovať platné predpisy SMZ a pravidlá kartovej hry mariáš na turnajoch a súťažiach organizovaných SMZ.

Stanovy SMZ nás zaväzujú mariáš zlepšovať.

Článok 3 : Cieľ a záujmy SMZ


„SMZ dbá o vytváranie čo najlepších podmienok pre hráčov kartovej hry mariáš, dbá o upresňovanie a dodržiavanie čo najspravodlivejších pravidiel kartovej hry mariáš na všetkých turnajoch a súťažiach v mariáši“.

 

Našim cieľom je pokračovať v tom, čo bolo RV SMZ viackrát odsúhlasené (posledný krát 8.1.2017), v III. MAJSTROVSTVÁCH SLOVENSKA VO VOLENOM MARIÁŠI DO STO JEDNOTLIVCOV A DRUŽSTIEV. Taký je platný stav.

Nepochopiteľne nespokojní chcú ciele a záujmy SMZ zmeniť

S týmto stavom nespokojní členovia výboru SMZ zvolali na 7.1.2018 zasadnutie RV SMZ, ktorý má rozhodnúť hlavne o zmene cieľov a záujmov SMZ, čo znamená, že na stole bude znovu otázka, či porušíme STANOVY SMZ alebo nie. Som zvedavý, kto ponesie následky, prečo Vás k tomu opäť nahovára?

Už v Úpore sa malo narýchlo odhlasovať, že nebudeme pokračovať v nádherných, bezproblémových Majstrovstvách SR podľa pravidiel SMZ, ale budeme hrať inú súťaž podľa chorých pravidiel SEM, čo je absurdné, nerealizovateľné a pod hlavičkou SMZ ani nemožné! Nedovoľme z našej ukážkovej súťaže i OZ SMZ urobiť to, čo je v SEM a v SZMK, lebo to sú odstrašujúce príklady.

Kto chce hrať s viceprezidentami SMZ a I. KKPM miesto Majstrovstiev SR súťaž podobnú SEM podľa pravidiel SZMK?

Tak totiž stojí otázka, ktorá porušuje naše Stanovy, lebo by sme nevytvorili pre hráčov najlepšie podmienky a najspravodlivejšie súťažné pravidlá. Takéto hlasovanie na pôdu SMZ nepatrí, zlý výsledok môže mať prekvapivé následky. Veľa hráčov chce mať od dlhodobo spiaceho, skorumpovaného a podvodníckeho súťažného mariášu SZMK pokoj, pokiaľ sa s ním neurobí poriadok! Mali sme v Haniske poriadne počúvať Generálneho partnera SMZ, ktorý nešetril kritikou, hoci má najväčšiu zásluhu na košickom titule  v SEM 2017. Treba si tiež pozorne prečítať „Desatoro mariášu SMZ“ i "Čachre-machre systému SZMK". Múdri pochopia.

Bol by som preto rád, aby sme energiu venovali oveľa efektívnejšie, vylepšeniu obyčajných problémov, ktoré máme pred začiatkom každého roka (o nastolených podmienkach GP, odsúhlasenie turnajov a ich termínov, prihlásenie družstiev, zmenu v pravidlách napr. pri posudzovaní posledných hier v kole a inom).

Keď nebudeme vedieť splniť všetky Generálnym partnerom nastolené podmienky, vieme pokračovať v minuloročnom rozsahu iba vtedy, ak zrušíme doplnkovú súťaž O STOPING TRIČKÁ.

Prepáčte, že som sa na začiatku nového roka nevenoval príjemnejším stránkam nášho spravodlivého mariášu, hodnoteniu pekných II. Majstrovstiev Slovenska. Prednosť si vynútili nepochopiteľne nespokojní.

Ďakujem Vám za spoluprácu v uplynulom roku a v novom roku prajem veľa zdravia, šťastia a úspechov.

Stanislav Surgent, prezident SMZ

Dodržujme zákonné - platné ciele a záujmy SMZ!

 „SMZ dbá o vytváranie čo najlepších podmienok pre hráčov kartovej hry mariáš, dbá o upresňovanie a dodržiavanie čo najspravodlivejších pravidiel kartovej hry mariáš na všetkých turnajoch a súťažiach v mariáši.“

Schválené podmienky 7. januára 2018 : začať hrať v Prešove súťaž SMZ podľa pravidiel a systému inej organizácie je flagrantným porušením základného dokumentu SMZ. SMZ nemá a ani nechce mať povolenie hrať podľa pravidiel a systému SZMK, nemá takú licenciu a nebude riskovať možný spor. Schválená súťaž 2018 nepatrí pod krídla SMZ!


Stanislav Surgent
, štatutárny zástupca oprávnený vystupovať v mene SMZ (pre SZMK zakázaná osoba)

Na Slovensku je registrovaných 37 klubov a 2 zväzy

BILANCIA ROKA 2016, POĎAKOVANIE

Predovšetkým Vám chcem v úvode nového roku popriať pevné zdravie, veľa šťastia, radosti a spokojnosti v osobnom i mariášovom živote.


Ak mám zhodnotiť uplynulý rok, tak musím pripomenúť, že na začiatku roka bolo veľa skeptikov. Neverili, že MSL 2016, RV SMZ odsúhlasené I. MAJSTROVSTVÁ SR VO VOLENOM MARIÁŠI DO STO môžu dopadnúť tak, ako dopadli. Bol som presvedčený, že čistejším mariášom nič neriskujeme, že berieme jeho budúcnosť do svojich rúk a že sa nám to podarí.

 
Oproti roku 2015 sme dosiahli obrovský úspech : zvýšenie záujmu o STOPING LIGU v priemere o 10 účastníkov na každom turnaji, dosiahli sme priemer 92,1 hráčov na turnaj. Naplnilo sa, že čistejší a spravodlivejší mariáš do sto priláka nových hráčov, pribudlo ich 53 oproti roku 2015. Veľkú spokojnosť môžeme vysloviť s usporiadateľmi turnajov, s úrovňou turnajov som bol veľmi spokojný. Najkrajším turnajom bol STOPING CUP, po skončení ktorého som usporiadateľovi vyslovil osobne veľké ďakujem.

 
Dnes za rok 2016 ďakujem všetkým hráčom, všetkým funkcionárom, všetkým usporiadateľom, partnerom MAAD a OSTROŽOVIČ a Generálnemu partnerovi SMZ , spoločnosti STOPING. Ďakujem za dary MICROSOFTU, NORTONU a za bezplatný účet FIO BANKE. Ďakujem prispievateľom 2 % daňou.

 
Verím, že dnes všetci do jedného vyslovíte: ĎAKUJEME AJ MY, chceme v NASTOLENOM trende pokračovať!


m
ám pre Vás ešte pozdrav od Ing. Viktora Stopka z lyžovačky, ktorý sa vyjadril jasne a presvedčivo: chcem, aby sme pokračovali ako v roku 2016, prispejem tak isto. „Som za mariáš do sto, som za zachovanie súťaže družstiev aj Stoping Tričiek.“                                                                                                                                                                                                                                                                                            prezident SMZ 

I. MAJSTROM SLOVENSKA JE FRANTIŠEK BEGALA

SMZ pripravil pre mariášistov darček pod stromček, EXTRA ROČENKU 2017. www.extramarias.sk/fileadmin/obsah/SEM/EXTRA_ROCENKA_2017.pdf
Už nemusíte na výkonnostné triedy, historické tabuľky a iné štatistické údaje čakať do februára. Zaslúžite si to oveľa skôr. Nech sa páči.
Príjemné prežitie Vianočných sviatkov, všetko najlepšie Vám v roku 2017 želá SMZ!

AŽ 4350 MARIÁŠOVÝCH PARTIÍ BOLO TREBA ODOHRAŤ, ABY SME V KOŠICIACH - NAD JAZEROM SPOZNALI VÍŤAZOV

19. Košický pohár vyhral Martin Fertaľ z Fričkoviec, okr. Prešov a družstvo Prešova. Na turnaj zamierilo 88 hráčov z celého Slovenska. Hráči prišli nielen z Popradu, Humenného, Michaloviec, Čičaroviec, Prešova, Košíc a okolia, ale aj z Dolného Lopašova a Martina. Turnaj slávnostne otvorila starostka MČ Košice - Nad jazerom Ing. Mgr. Lenka Kovačevičová, ktorú mariášová atmosféra a scéna príjemne prekvapili.

KOŠICKÝ POHÁR bol zároveň spomienkovým turnajom - memoriálom - na dvoch košických vynikajúcich hráčov mariáša, na Ľudovíta Matyáša a 1. majstra Slovenska v mariáši, Tibora Machalu. Majstrovstvá Slovenska sa hrali aj teraz, lebo všetky turnaje nášho generálneho partnera spoločnosti Stoping, MARIÁŠOVEJ STOPING LIGY sú do majstrovstiev voleného mariáša do sto zaradené.

Bezproblémový turnaj sme odohrali v dobrom tempe, aby sa o 17:00 hod na stupne víťazov postavili aj druhý Peter Dudáš a tretí Stanislav Senderák. Stupne víťazov obsadili a všetky poháre si z Kolienka odniesli Šarišania, lebo aj v súťaži družstiev zvíťazil Prešov (pred Košicami). 

Ďakujeme hráčom, partnerom a hosťom za vydarené podujatie. Naše krásne majstrovstvá pokračujú o necelý mesiac v Moldave nad Bodvou.
Viac: www.kosicednes.sk/dennik/clanky/nad-jazerom-plieskali-certove-obrazky/

Radosť z ľudového mariášu do sto v Malej Ide

Povinnosti občianskeho združenia

Každé občianske združenie má rôzne povinnosti. Ide o povinnosti voči štátu, orgánom územnej samosprávy a voči svojím členom.

 

Povinnosti voči členom

Vzhľadom na to, že vnútorná organizácia občianskeho združenia nie je zákonom nijako regulovaná, povinnosti voči členom záležia výlučne od znenia stanov. V praxi pôjde najmä o zasadania jednotlivých orgánov v ustanovených obdobiach, informovanie členov o záležitostiach združenia a podobne.

Povinnosti voči orgánom územnej samosprávy

Občianske združenia sú povinné platiť daň z nehnuteľností. Obec však môže všeobecne záväzným nariadením daň z nehnuteľnosti, ktoré sú vo vlastníctve občianskeho združenia znížiť alebo občianske združenie od povinnosti platiť daň z nehnuteľností úplne oslobodiť.

Povinnosti voči štátu

 

Účtovníctvo občianskeho združenia

Občianske združenie je povinné viesť účtovníctvo. Všeobecne platí, že občianske združenie účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak občianske združenie podniká alebo jeho príjem je vyšší ako 200 000 eur, občianske združenie účtuje v sústave podvojného účtovníctva.

Predmetom dane občianskeho združenia sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť vrátane príjmov z predaja majetku, z nájomného, z reklám, z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

Predmetom dane nie je príjem z 2 % z daní od fyzických resp. 1,5 % z daní právnických osôb ani príjem získaný darovaním.

Od dane sú oslobodené členské príspevky vyplývajúce zo stanov občianskeho združenia. Od dane sú takisto oslobodené finančné prostriedky plynúce z grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Od dane sú oslobodené aj príjmy z činnosti, na ktorej účel občianske združenie vzniklo (okrem príjmov z podnikania). Znamená to, že stanovy združenia ovplyvňujú to, z čoho platí občianske združenie daň z príjmov.

PRÍKLAD: Zoberme si ako príklad občianske združenie, ktorého činnosťou podľa stanov je usporadúvanie kultúrnych akcii. V prípade, ak takéto združenie vyberá vstupné poplatky, tieto možno považovať za príjem z činnosti, pre ktorú združenie vzniklo a teda budú oslobodené od dane. Usporadúvanie takýchto kultúrnych akcii však nemôže mať charakter podnikateľskej činnosti (teda nesmie byť vykonávané sústavne a za účelom zisku).

Ako je zrejmé, členské príspevky ktoré vyplývajú zo stanov a príjmy z činnosti, na ktorej účel občianske združenie vzniklo sú predmetom dane a zároveň sú oslobodené od dane. Do účtovníctva sa teda zaúčtujú, ale základ dane sa nezvýši.

Daňové priznanie občianskeho združenia

Napriek tomu, že občianske združenia má povinnosť viesť účtovníctvo, občianske združenie za určitých okolností nemusí podávať daňové priznanie. Občianske združenie nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a príjmy z členských príspevkov, ktoré vyplývajú zo stanov.

Väčšina občianskych združení má príjmy najmä z členských príspevkov, z darov a z príspevkov z 2 % z dane - tieto združenia nemusia podávať daňové priznanie. Ak má však občianske združenie iný príjem, napríklad príjem z činnosti, pre ktorú vzniklo (vstupné pri akcii, ktorú združenie organizuje), takéto združenie musí podať daňové priznanie.

 

www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2227/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/povinnosti-obcianskeho-zdruzenia.xhtml